نگاهی به کتاب مکتب نظامی پیامبر اعظم(ص)

[ad_1]

در کنار آیات و روایات موجود در زمینه احکام و قواعد نبرد با دشمنان خدا، سیره و عملکرد پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم: نیز منبعی مهم و چراغی فروزان در مسیر بندگی است. کتاب «مکتب نظامی پیامبر اعظم(ص)»، با هدف ارائه سیره نورانی پیامبر در غزوات و سریه­‌ها و بیان مکتب نظامی اسلام، توسط محمد عبدالقادر ابوفارس به رشته تحریر درآمده و با قلم علی­رضا فرازی به فارسی ترجمه شده است.

محمد عبدالقادر ابوفارس (۱۹۳۸-۲۰۱۵م) یکی از علما، اندیشمندان و رهبران جنبش اسلامی در اردن و از رهبران اخوان المسلمین در این کشور به حساب می­آید. او کتاب­ها و آثار فراوانی را در زمینه علوم اسلامی تألیف کرده که تعداد آنها به حدود ۸۵ عنوان می­رسد. اغلب این آثار حول موضوعاتی مانند فقه سیاسی، نبرد با دشمنان اسلام، غزوات پیامبر و جایگاه جهاد در اسلام است.

کتاب‏«المدرسه النبویه العسکریه»‏ یکی از آثار این نویسنده و اندیشمند مسلمان است که ترجمه فارسی آن با عنوان مکتب نظامی پیامبر اعظم۹ توسط انتشارات زمزم ‏هدایت و به سفارش پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه السلام، در قالب ۲۹۶صفحه به زیور چاپ آراسته شده و در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

هرچند مطالب این کتاب، اغلب از منابع تاریخی و روایی اهل سنت بوده واز منابع معتبر و دست اول آنان استفاده کرده است. اما در ‏نسخه ترجمه فارسی این کتاب نیز برخی از کمبودهای آن جبران شده و مطالبی که بدون ذکر منبع، توسط نویسنده نقل شده، مستند ‏گردیده است. همچنین برخی مطالب کتاب که با دیدگاه شیعه نسبت به تاریخ اسلام تفاوت داشته، در پانوشت کتاب توضیح داده شده ‏است.

در این کتاب، پیش از پرداختن به تاکتیک­های نظامی پیامبر(ص)، سیره فردی ایشان و رفتار شخصی این وجود مقدس در میان نیروها و مجاهدان و رابطه این فرمانده با نیروهایش بیان شده است.

پیامبری که به مثابه یک رهبر و فرمانده جنگی در میدان نبرد در اوج تواضع و همراه و همدل با نیروها و سربازانش پایداری می­کند و روحیات نورانی و سازنده او همواره باعث ایستادگی و نشاط سربازانش می­شود‏.

نویسنده در این کتاب با نگاهی عمیق و کاوشگرانه غزوات پیامبر(ص) در صدر اسلام را مورد بررسی قرار داده و رویدادهای موجود در این غزوات را از زوایای مختلف تحلیل کرده است.

توانایی پیامبر۹ در حل مشکلات نیروها، شناسایی دقیق دشمن و فرماندهانش، روش طرح ریزی عملیات نظامی و نکات مهم دیگر در زمینه نظامی از دید نویسنده مغفول نمانده و مورد کنکاش قرار گرفته است.

شیوه­های پیامبر در تربیت نیروهای مجاهد و تقویت روحیه آنان و همچنین پدیدآوردن موانع روحی در برابر گرایش آنان به جبهه دشمن با تکیه به آیات قرآنی و سیره نورانی پیامبر به خوبی و به صورت کاربردی در این کتاب بیان شده است.

نویسنده به خوبی در این کتاب به تشریح مکتب نظامی پیامبر(ص) پرداخته و علاوه بر بیان اصول کلی، هرکدام از غزوات را نیز به صورت جداگانه مورد مطالعه و بررسی قرار داده است. زمان حرکت، شیوه برنامه­ریزی، روش اردو زدن در میدان نبرد، هدف از نبرد، شعارهای مورد استفاده در هر نبرد و فایده آن، زمان حمله و نکات مهم دیگری از این قبیل، سرفصل­های کاوش در هر غزوه را تشکیل داده است.

امتیاز این کتاب آن است که بیان هرکدام از اصول مکتب نظامی پیامبر(ص) را با ذکر روایات تاریخی و مستند در آن موضوع همراه ساخته و در هر مورد حکایات شیرین و آموزنده از سیره پیامبر۹ را بیان کرده است.

این نحوه نگارش کتاب، علاوه بر مستند سازی مطالب آن، جذابیت کتاب را برای مخاطب افزایش داده و خواننده نه تنها از مطالعه کتاب، خسته نمی­شود بلکه مشتاقانه به پیگیری داستان­ها و روش برخورد پیامبر(ص) در وقایع مختلف میدان نبرد می­پردازد.

تاکتیک­های مهمی از قبیل: حمله پیش­دستانه به دشمن، حفاظت اطلاعات، قاطعیت در برابر دشمنان پیمان­شکن، اصل غافل­گیری، اهمیت ضربه­های اقتصادی و حیله­های جنگی در این کتاب بیان شده است.

آداب جنگ در اسلام نیز پایان­‌بخش مطالب این کتاب است که کلیات مهمی در مورد احکام و آداب جنگ را ارائه کرده است.‏

این کتاب اثری مفید و جذاب جهت آشنایی با مکتب نظامی پیامبر اکرم(ص) است که مبتنی بر سیره رسول خاتم بوده و با قلم روان مترجم در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.‏

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *